Představení projektu – Humans of piercing

Anička Obermajerová chystá velice zajímavý projekt s názvem “Humans of piercing“, který jistě potěší všechny příznivce piercingu a tělesných modifikací. Jedná se o focení komunity lidí, které spojuje toto téma. Vše bude probíhat formou TFP.

 

Jsou to 3 roky, co jsem se vykašlala na kancelářskou práci a začala jsem fotit na plný úvazek. Nebo se o to aspoň pokouším. Je mi 25 let, ale fotím tak nějak asi od 12. To, co nemám na letitých zkušenostech, se snažím dohnat na pracovitosti a pečlivosti. Od ostatních se liším výrazným vizuálním myšlením. Přemýšlím v obrazech. Pravděpodobně i to je jeden z důvodů, proč jsem hned v 18 začala pokrývat svoje tělo tetováním a proč mě tohle umění fascinuje. Dlouho obdivuju fotosoubory kolegů fotografů, kteří se zabývali právě tématem tetování jako je František Ferda Ortmann, který stojí za projektem Tattoo Names, Rob Walbers, který cestuje po světě s Tales in Ink nebo fotografy, kteří stojí za The Tattoo Project. Chtěla jsem udělat něco podobného, ale něco svého, proto mě napadl trochu jiný styl a práce s lidmi, kteří nemají jen tetování, ale i piercing nebo modifikace. Protože jak známo, tetovačku má dnes každý.

Projekt, pro který mám zatím pracovní název “Humans of piercing“, je něco, nad čím přemýšlím už pár měsíců a konečně došlo k realizaci. Myšlenka fotit lidi z určité komunity a k tomu psát jejich příběh, není nic nového. I já vycházím z konkrétních vzorů, ať už to jsou slavní fotožurnalisté z historie nebo random fotka, co vidím na Instagramu.

Tak jako původem belgický fotograf Rob Walbers založil Instagram Tales in ink, podobně začal i dnes už světově známý fotoblog Humans of New York (zkráceně HONY) Brandon Stanton. Oba fotografové mají společný citlivý přístup ke svým modelům. Na fotografiích nestojí vyretušovaní mimozemšťani jako je to běžné v módních magazínech, ale reální lidé, které potkáte, když si jdete koupit rohlík do supermarketu. Tohohle dokumentárního přístupu si při pořizování portrétů velmi cením a ačkoliv se nezavděčí všem, je mi milejší vnímání reality než její boření.

Mým záměrem je zmapovat komunitu lidí, kteří se rozhodli nosit viditelné piercingy nebo různé tělesné modifikace. Od pár naušnic přes split až po skarifikace nebo implantáty. Jsou to pořád věci, za které je většina lidí diskriminovaná? Kde je ta hranice, co je ještě “v pořádku“ a co už je moc? Jak vypadají modifikace, co se nepovedly? Litují někdy toho, že do toho šli? Proč si někdo piercing vyndá? To jsou otázky, které chci lidem pokládat a už jen z toho malého vzorku, co mi zatím prošlo pod rukama, je mi jasné, že odpovědi budou ze všech možných vrstev, subkultur, věkových kategorií, ale i úplně odlišných životních stylů.

Cílem je ucelený soubor zobrazující různé podoby lidí z téhle komunity. Vždycky mi bylo dobře mezi lidmi, co jsou pro normies spíš alternativní, divný nebo vyloženě zjevy. 😀 Zapadám tam automaticky líp, ale to samozřejmě neznamená, že je to všechno jeden člověk. Přesto bych touhle cestou chtěla udělat fotoprojekt, který i člověku, co nemá jedinou kérku nebo piercing, přijde poutavý. Pro tohohle člověka by ty fotografie měly být i nějakým střetem s realitou, vystoupením z komfortní zóny a v ideálním případě zamyšlením nad předsudky, které má k lidem, kteří vypadají jinak než on.

Zaujal vás tenhle projekt? Máte více než 2 piercingy, tělesné modifikace nebo vás zajímá play piercing, skarifikace nebo branding? A nebojíte se stát pár desítek minut v ateliéru před foťákem?

Nebojte se mi ozvat. Jedná se o TFP (time for prints) projekt, což znamená, že nedostanete vy ani já žádný honorář, jedinou větší odměnou je sdílení fotky na sociálních sítích ze strany fotografa (mě) i modelu (vás). V tuhle chvíli je celá akce ještě v podstatě v plenkách, ale věřím, že jí společně můžeme dotáhnout třeba i na výstavu. Určitě bude vidět na mých webových stránkách adrielphoto.com a na Instagramu.

Jsem z Prahy, ale po domluvě nemám problém dojet ani do některých větších měst po republice, především ale Brno a Liberec.

Kontakt: anna.obermajerova@gmail.com

Facebook Anna Obermajerova: https://www.facebook.com/adrielphoto

Instagram: https://www.instagram.com/adrielcz/

Web portfolio: www.adrielphoto.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Comments

comments