• So. Led 29th, 2022

Bodymods

web o tělesných modifikacích

Rozhovor s tatérem Ondrou o tetování zvané Blackwork.

Byadmin

Pro 15, 2019 , ,
Blackwork tetovaní je v poslední dobe čím dál diskutovanější téma a s jeho stoupající oblibou, je kolem i spoustu otázek, tak jsem vyzpovídal tatéra Ondry, který je jeden z českých tatéru, věnující se těmto ,,černým nicneříkajícím čmáranicím bez významu, dělané lihovkou,,

 

Kdy zhruba se tento typ tetování začal v ČR tetovat? Na zahraničních webech, jako je BME jsem toto tetování viděl snad už někdy před víc jak 12 lety, ale v té době to tady nejen nikdo němel, ale každý se na to díval jako na něco, co nemá s tetováním nic moc společného, každý řešil klasicky jen význam, ale né estetickou stránku.

Abych byl upřímný, tetováním se zaobírám relativně krátce a s tím souvisí i mé povědomí o naší scéně. Žiji v domění, že to zde “dotáhli” pánové jako Kubalibre a Kubo, kdy, to netuším a vůbec bych nerad mystifikoval. Každopádně ten vtipný rozpor významovosti a estetična nějak tak trvá dodnes. Lidé mají totiž stále tendence posuzovat tento typ tetováže stejně jako “konvenční” motivy. Ikdyž vznikají stejnou cestou, aplikací, je to pro mě osobně záležitost, kterou si řadím spíše k těžké modifikaci (snad nedostanu od modifikátorů přes uši) než k “aplikaci ozdobného obrazce”, jak je to definováno naším státem. Při sezení se totiž poškozuje opravdu velká souvislá plocha a proces je nezvratný (respektive si nedokážu představit způsob, jakým takovou zálěžitost překrýt, či zmizet). Stejně tak hojení je náročnější, může být rizikovější a vyžaduje i větší spolupráci ze strany klienta.

Kdy jsi poprvé někomu dělal takové tetování?

Poprvé sobě, ikdyž nešlo o komplet končetinu, jako spíše jeden masivnější pruh podél stehna.

Jaké jsou nejčastější místa, které se lidi nechávají začerňovat a naopak, kam ty sám nikdy netetuješ, pokud taková místo je.

K dnešnímu dni mám za sebou už spoustu ruk, pár nohou a rozdělané trupy. Nenapadá mě, kam by to nešlo. Záleží spíše na tom, jestli je klient ochotný akceptovat to, že na některých místech prostě stoprocentně barva držet nebude (například chodidla, dlaně..)

Co časová náročnost? Za jak dlouho se dá udělat komplet černota třeba od zápěstí po loket?

Časová náročnost se velmi odvíjí od tetovaného místa a hlavně od samotného klienta, do některých lidí mi to zkrátka lépe “padá”, zvládají delší sezení, což mnohdy souvisí i s jejich životosprávou a odpovědností, s jakou se takovou seanci připraví. Do unaveného člověka nemá smysl rvát barvu pokud mu hned velmi natéká a krvácí kůže nazpět, na druhou stranu člověk odpočatý, pokud si dal i týden/dva před sezením zdravější životosprávu vydrží o poznání déle. Tedy jsou lidé, u kterých se dá předloktí zvládnout za pár hodin, u některých je to na pár sezení.

V jakém cenovem rozmezí se pohybuje cena za hodinu takového černění? Je to třeba levnější, než nějaké náročné motivy, které běžně děláš?

Ne, je to stále tetování.

Je nutno chodit na opravy a nebo barva většinou chytne hned na prvním sezení?

U většiny klientů se mi daří dostat barvu do kůže “na první dobrou”, určitě ale u každého počítám s možnou opravou/doplněním, které může být zapříčiněno jak mými současnými schopnostmi, tak třeba špatným afterecarem, který je zrovna u tohoto typu tetování kruciální. Dalším faktorem je umístění, např loket bude chytat určitě hůře než vnější strana předloktí.

Jak velkou plochu je možné dělat na jedno sezení, aby nenastaly komplikace? A jaké případné komplikace mohou nastat?

Toto je silně individuální, dá se říct, že dokud může klient a taky dokud může tatér, každopádně ale už půl ruky je velký zápřah pro organismus. Komplikace, co mohou nastat, jsou stejné jako u menších tetováží. Akorát tedy umocněny rozsahem tetováže.

Pokud se člověk rozhodne pro cover starého tetování, dá se černou plochou překrýt cokoliv a nebo nelze překrýt třeba barevné tetování a nebo něco staré 15 let?

Né vždy je možné starou věc “zmizet” dokonale, ikdyž se překryje černou, může být zřetelný např reliéf. Stáří a barevnost s tím nemá úplně přímou souvislost.

Dělal jsi někdy velké plochy i jinou barvou než klasicky černou?

Ne, rád bych zkusil.

Zkoušel jsi někdy vytvořit návrh tetování v kombinaci se skarifikací?

Zatím ne, ale tato kombinace mě velmi láká a výhledově bych se rád pustil do designu pracující právě s touto technikou, stejně tak jako do hotové plochy vrstvit další černou za pomoci např silných linek, patternů.

Jaké bylo největší BW tetování, které jsi dělal a kolik to bylo celkem hodin?

Největší, resp nejčerstvější (páč nemám zrovna přehled o plošných mírách během sezení) bylo teďkom víkendové finišování zad, kde se nám povedlo udělat plochu cca dvou formátů A4. Počítal jsem s dvěmi sezeními ale povedlo se nám to zajet za cca 5h hned první den, jsem zvědavý na vyhojený výsledek..

Nějaké rady případným zájemcům, kteří bv si chtěli takové tetování pořídit?
 
Co bych vzkázal, s černotou určitě není kam spěchat a je dobrý počítat s tím, že to je náročný a dlouhý proces, pokud má stát za to.
 .
.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...