• So. Led 29th, 2022

Bodymods

web o tělesných modifikacích

Rozhovor s Petrem Špičkou na téma Tattoopunktura

Tattoopunktura je technicky ink-rubbing (obarvená skarifikace) uhlíkem, tedy černou barvou, která využívá akupunkturních bodů a může Vám pomoci od různých zdravotních problémů a potíží.

 

V jakém salónu pracuješ a co za úkony provádíš?

Teď aktuálně dělám v salónu INKdividual a provádím výhradně jenom tattoopunkturu. Nic jiného mě ani neláká. I když další skill, kterým disponuji, je akupunkturní analgesie, čili znecitlivění. Kolegům tatérům a piercerům a jejich klientům to dost pomáhá, zvlášť když teď zakázali gely.

Takže jsi schopný někam píchnout jehličku a dotyčný pak necítí bolest, anebo ji cítí mnohem méně?

Cítí ji míň a trochu jinak. Klienti skarifikaci popisují: „Tyjo, to je, jako bys mi to kreslil propiskou“, nebo: „Jako… cejtim to, ale nevadí mi to“.

A jak jsi přišel na myšlenku dělat zrovna tattoopunkturu.

Když jsem studoval čínskou medicínu, zmínil náš učitel staré čínské přísloví: „Nevydávej se na dalekou cestu s nikým, kdo nemá jizvu pod kolenem“, které odkazuje na „bod dlouhověkosti“ – ZuSanLi, který zvyšuje odolnost, vytrvalost, zlepšuje imunitu a trávení. Pořád mi vrtala v hlavě ta jizva, až mi to nedalo, a zavolal jsem Fousáčovi.

A ten s tím už měl zkušenosti, nebo se v tom už dříve nějak angažoval?

FouSage (pokud vím) byl jeden z prvních, kdo se u nás začal zabývat skarifikací. První zkoušel na sobě, druhou na mně. Když jsem mu zavolal, že bych chtěl dělat tattoopunkturu, zajíkal se nadšením, že přesně tohle chce, že takhle to všechno začalo, ať okamžitě přijedu. Trochu jsem nechápal, dokud mi neukázal obrázek Ötziho v knize Dějiny tetování od Martina Rychlíka.

A kam až sahá historie této metody a kdo s tím přišel jako první? Byl to Ötzi? Nebo ještě někdo před ním?

Ötzi rozhodně nebyl autorem, ani jeho šaman, ač je to nejstarší nález. Tyto znalosti musely být získávány minimálně po několik generací. Jeho ošetření je velmi sofistikované a dnes by akupunkturista použil ty samé body. Je použitý „systém pěti přehrad“, který je v Číně doložen až dva tisíce let poté.

Trochu nám TP představ, co všechno se s ní dá léčit, jakým způsobem a jaké s ní máš výsledky?

Tattoopunktura je technicky ink-rubbing (obarvená skarifikace) uhlíkem, tedy černou barvou, nad akupunkturním bodem. Účinky jsou podobné, jako akupunktura daného bodu, jen jemnější, zato trvalejší. Každý bod funguje jinak, a ne všechny akupunkturní body jsou pro trvalou stimulaci vhodné. Výsledky máme super! Funguje to. Zvlášť reference prvních pokusných králíků nás překvapil, protože se shodovali na detailech, které jsme sami zažívali, a o kterých jsme jim neřekli, ani se o nich nikde nelze dočíst. Co tedy tattoopunktura může zlepšovat (slovo „léčit“ nemůžeme psát, to můžou jen lékaři). Ta škála je fakt veliká, od trávení přes imunitu, energii, emoce, psychiku až ke spiritualitě. Důležité je najít na ten daný aspekt, správný bod pro toho konkrétního člověka.

A jaké nástroje používáš? Jehličku na znecitlivění, skalpel na skarifikaci a vetřeš barvu?

Ano, přesně tak. Samozřejmě všechny ostatní věci, které jsou potřeba k zachování sterilního prostředí, je to sice pravěká metoda, ale děláme ji dneska.

A skarifikace se dělá klasicky, nebo je tam nějaký rozdíl? Myslím třeba v hloubce řezu, nebo jestli se odebírá i kůže.

Asi nejdůležitější nástroj jsou vědomosti, vhled a vnímání té bytosti, kterou ošetřuju. Ta technika dovoluje jenom linky. Můžu si trochu hrát se šířkou, ale ne moc (a jak na kterém místě a typu kůže). Hloubka je jasná, stejně jako tatér píchá, ona ta barva v jiných hloubkách nedrží.

A jak je to s umístěním, dá se TP efektivně dělat na jakémkoliv místě na těle?

Nedá. Akupunkturní body jsou tam, kde jsou. Například bod ZuSanLi je na konkrétním místě pod kolenem, nikde jinde, pokud si přeješ jeho „služby“, musíš si tattoopunkturu umístit tam. Můžeš si vybrat motiv, ale ne místo (jen jestli napravo nebo nalevo). Body jsou všemožně po celém těle, ale každý funguje jinak.

Co ty a první pokusy? Na kolika dobrovolnících bylo potřeba tuto metodu vyzkoušet, než se jelo oficiálně v salónu?

Nejdřív jsme zkoušeli, jestli tahle technika vůbec funguje. K testování jsme vybrali právě universální bod ZuSanLi, který jsme odzkoušeli na 11 lidech. Když jsme pozorovali shodné účinky odpovídající akupunktuře, začali jsme souběžně testovat bod ShouSanLi, se stejným úspěchem. Potom už jsme věděli, že tattoopunktura jako technika funguje a koresponduje s akupunkturou. Teď nás zajímají praktické dopady takto ošetřených bodů. Obecně i v konkrétních případech.

Kolik je na lidském těle celkem těchto bodů, na kterých se TP provádí? A kde se nacházejí?

Akupunkturních bodů je 365 po celém těle, ale ne všechny jsou k trvalé stimulaci, někde to nejde technicky. Každopádně tattoopunkturu neděláme stylem „chci to tady na ruce“, ale „chci pomoct s tímhle“, a pak najdeme body, místa, která budou v tom smyslu fungovat. Máme několik ozkoušených bodů, které můžeme nabízet jako menu, ale těch je pár. Další velká skupina bodů, a tedy míst na těle, se otevírá, pokud má klient nějaký chronický neduh nebo problém. Tyhle body ale nejsou samozřejmě vhodné pro každého.

Takže k tobě mohu poslat manželku, která už roky trpí na migrény, a ty už jí doporučíš, kam TP umístit, aby jí to pomohlo? A v případě, že se člověk rozhodne například pro léčbu migrény, tak ty mu určíš vhodné místo a pak už záleží na člověku, co si vybere za motiv,  nebo i motiv hraje nějakou roli?

Přesně tak. Zrovna migrény jsou zajímavý. Ten motiv musí splňovat určitý parametry – velikost (podle daného bodu různá, většinou 1,5 – 3,5cm), musí být linkou, tak nějak vyplňovat tu oblast a musí být technicky proveditelný. S tím rádi pomůžeme. Obsahově může být libovolný. Pokud bude souznít s klientem a ideálně s podstatou toho akupunkturního bodu, tím líp.

Dělá TP v ČR i někdo jiný? Nebo víš o někom, kdo by to dělal třeba v zahraničí?

Nevím o nikom. Já a Fousage. Viděl jsem nějaké kérky ala Ötzi, ale byly jehlou. To nefunguje. Ink-rubbing po světě pár lidí dělá, ale že by někdo používal cíleně tuhle techniku na akupunkturní body… neříkám, že ne, ale nevím o tom.

A máš přehled, kolik lidí jste s Fousačem už takto označkovali?

Kolik lidí, nebo kolik tattoopunktur? Realizace si píšu, ale lidi bych musel dopočítat. Je to trochu návykový, hodně lidí u jedný neskončí.

Spíš kolik lidi v ČR už TP má. Alespoň odhadem, zda je to třeba 20, nebo spíš přes 50.

Řekl bych, že tak 40.

Tak to už je pěkné číslo. Co si lidi nejčastěji nechávají pomocí TP „léčit“, a jaké jsou možnosti, krom těch zmíněných migrén? Jdou tím léčit třeba bolesti zad, nebo špatný spánek?

Tady bych byl hodně opatrnej, léčí lékaři. TP je rozhodně nenahrazuje. Spíš může pomáhat tam, kde si doktoři nevědí rady, nebo pokud má člověk pocit, že to nikam nevede. Ale nemůžete si dojít pro tattoopunkturu a druhý den vysadit prášky na epilepsii, takhle to opravdu nefunguje.

To je jasný. A s čím vším tedy může TP pomoci?

S bolestí zad a migrénami, ale jasně, že taky ne vždycky. Pokud někoho bolí záda, protože je po autonehodě nebo pracuje 40 let ohnutý nad nějakým strojem, tak ho obrázek na lýtku bolestí nezbaví, může je jen trochu zmírnit. TP obecně dokáže zlepšovat stav, a to prakticky ve všech oblastech, záleží na klientovi, jak moc do hloubky chce jít, jak důkladnou uděláme diagnostiku, o to vhodnější bod či body dovedeme najít. A jak už jsem říkal, lze zlepšit od trávení, přes imunitu, energii, emoce, psychiku až ke spiritualitě. Ale jasně, máme taky klienty, co přiběhnou: „To ZuSanLi, ten na tu energii, to chci taky!“

Máš nějaké rady případným zájemcům o TP? Jako s čím je nutné počítat, nebo na co se připravit?

Lidi mají většinou před prvním řezáním trochu trému, ale pak si stěžujou, že to bylo moc rychlý, že chtěj ještě, ale tomu stejně neuvěříš, dokud to nezažiješ. Připravit se můžeš – udělat si den pro sebe, udělat si dobrou náladu, dobře se najíst a těšit se. Počítat můžeš s maximální péčí a respektem z naší strany, a rozhodně s něčím novým.

Na kolik jedno takové sezení přijde? Myslím tím konzultaci, vybrání vhodného motivu a následné vyřezání motivu do kůže.

Cena je jednotná za jednu tattoopunkturu +konzultace a to 2000,- V případě hlubší diagnostiky trošku víc, podle času.

Děkuji ti za rozhovor a za přínosné informace. Přeju ti, ať se práce daří a ať máš spoustu spokojených zákazníků.

Facebook Petr C Špička

Facebook Tattoopunktura

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...