• So. Led 29th, 2022

Bodymods

web o tělesných modifikacích

Rozhovor s Valerií, která se nechala tetovat zubem ze štiky

Pokračování rozhovoru s Martinem Šrámkem o metodě tetování štičím zubem. Tentokrát jsem vyzpovídal Valerii, která je jednou z Martinových zákaznic a ztvárnil jí společně vytvořený motiv na žebra.

 

Odkud jsi a jak jsi narazila na Martina?

Jednou, asi před rokem jsem šla večer posedět s přáteli na pivo a Martin tam byl shodou okolností taky. Když jsem kolem něj prochátela, zastavil mě s tim, že taky tetuje a chtěl vidět mé práce. A jsem ze Znojma, stejně jako Martin.

A co bylo prvním impulsem k tomu, aby jsi šla do tetování dělé pomocí štičího zubu?

V první řadě jsme si s Martinem opravdu sedli, jako lidi. Tvorba kostí mi přišla zajímavá a když mu přišla nabídka na focení, požádal mě, jestli bych mu nechtěla dělat plátno. Neváhala jsem ani minutu. Takže si myslím, že prvotní impuls byl asi Martin a jeho osobnost sama o sobě, respektive jeho přístup a zajímavý způsob tvorby umění.

Jaký motiv ti Martin touto metodou tetoval a měla jsi ho předem připravený, nebo jste to vymýšleli až na místě?

S Martinem jsme se sešli asi týden před focením, strávili jsme spolu zhruba 5 hodin a motiv jsme společně dali dohromady. Tetování štičím zubem, které zkrášluje má žebra je velice jednoduché a zároveň znázorňuje opravdu hodně. Je to motiv seskládaný z více sympolů indiánské tématiky. Mám tam například šíp značící ochranu nebo jednookého hada se slzou jako znak vzdoru a bolesti. Dále tam mám gymnastku znázorněnou lineartem a různě chaotické čáry jako symbol pro neuspořádaný život.

A jak proběhlo samotné sezení, co se týče časové náročnosti a případné bolesti. Je tam velký rozdíl oproti strojku?

Musím říct, že tuhle otázku mi pokládá více lidí, ať už ,,fanoušci,, Martina a nebo lidi, co za mnou přijdou na tetování a zvažují i handpoke nebo právě tetování zubem. A vždy odpovídám stejně. Časově je to sice pětkrát náročnější, ale taky je to pětkrát méně bolestivé, než tetování mašinkou. Už jenom z toho důvodu, že se nejedná o souvislou řeznou ránu, jakou tvoří strojek, ale pouze o jednotlivé vpichy. I hojení mi díky tomu přišlo mnohem rychlejší.

Co na tuto metodu tetování říkáš ty, jakožto tatérka? Spousta lidí to nechápe a mnohdy i odsuzuje, protože v dnešní době je v kurzu dělat precizní a co nejdokonalejší tetování, což v tomto případě nelze.

Já osobně tuto metodu tetování velice obdivuji. Sama tetuji mašinkou, protože bych na tuto techniku upřímně neměla asi trpělivost, ale přijde mi to jako krásný způsob, jak dát najevo soulad s přírodou. A že to není dokonalé? To je asi úhel pohledu jako všechno na světě. Pro mě je tetování od Martina dokonalé už z toho důvodu, jak bylo vytvořené a co značí. Ano, technicky se to sice nedá srovnat s mašinkou, ale na druhou stranu mašinka zase nevytvoří to, co zub od štiky. Myslím si, že tohle je hodně o člověku. Sto lidí, sto chutí.

Co na to tvoje tetování říkají přátelé a nebo třeba tvoji zákaznící? Nenašel se mezi nimi i někdo, kdo by měl zájem zkusit tuto metodu přímo na vlastní kůži?

Lidé v mém okolí už si asi tak nejěk zvykli na mé výstřelky, co se týče kůže, takže už se nad tetováním vytvořené zubem nijak extra nepozastavovali. Na druhou stranu, mým zákazníkům se tato tvorba převážně líbí. Hodně z nich se mě ale poměrně vyděšeně ptá, kdo mi to dělal, jak to probíhalo apod. Nakonec většinou říkají, že by si to taky rádi zkusili a já je následně velice rádá posílám za Martinem, protože co si budeme vykládat, troška podpory mezi tatéry na české scéně chybí.

A máš v plánu nějaké další tetování touto metodou?

Určitě ano, ale abych pravdu řekla, sama netuším, kdy to bude, jelikož jsme s Martinem oba dva poměrně vytížení budováním vlastních snů. Avšak v co doufám ještě víc je asi to, aby se nám s Martinem podařilo najít si sehraně chvilku a udělat společnou collabo kérku.

To zní jako výborný nápad. Budu držet palce, ať to vyjde a až něco takového proběhne, určitě mi jeden v vás dejte vědět. Děkuji za rozhovor a za tvůj čas.

Děkuji mockrát a určitě se ozveme, protože to nemůže dopadnout jinak, než zajímavě.

 

Facebook Valerie Komiha

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...