Technika vyšívaného tetování od Martina Štulera

Slyšeli jste někdy o tetování metodou vyšívání? Martin Štuler je pravděpodobně  jediný, kdo se této technice v ČR věnuje, tak bych Vám rád vyšívané tetování trochu představil a Martina jsem vyzpovídal formou rozhovoru.

 

Kde a kdy jsi se poprvé setkal s vyšívaným tetováním.

Poprvé jsem se s šitým tetováním setkal na stránkách Larse Krutaka, asi nejznámějšího antropologa co se tetování a jiných úprav těla týče. Později mi byl inspirací Kanadský úmělec Colin Dale, který se této technice aktivně věnuje řadu let.

Měl jsi se od koho učit? Nebo jsi se tuto techniku naučil svépomoci?

Učit jsem se musel svépomoci, v tuzemsku tou dobou nebyl nikdo kdo by se této technice věnoval. Jediné co se mi v době kdy jsem začínal podařilo sehnat byly již zmíněné články a fotografie od Larse, později pro mě velmi cenné video od Colina.

Předpokládám, že vyšívat do prasečí kůže asi moc nejde, takže jsi jel hned ,,naostro,,?

Jel sem naostro, už od začátku jsem se držel pravidla : nedělám na ostatních nic co bych nejdříve nedělal na sobě. První pokusy byli docela katastrofa, nechtělo se mi čekat na pořádné jehly tak jsem první věc na sobě dělal klasickou šicí jehlou, což nebyl dobrý nápad, jsou strašně tupé. Když jsem se ji pokusil nabrousit tak jsem to jen zhoršil, z jehly se začala odlupovat vrchní vrstva pokovení a ty mikro kousky zůstávaly pod kůží, takže jsem si užil při hojení. Zkoušel jsem to i po staru kostěnou jehlou s kouskem šlachy místo nitě. Byl to naprosto jiný zážitek než s tenkou chirurgickou jehlou.

Jaký je o vyšívané tetovaní zájem? Popravdě, tahle metoda je pro většinu lidí asi velká neznámá.

Zájem není velký, řekl bych, že na šité tetování se někdo objeví jednou za dva měsíce. Zatím jsem se setkal pouze s pár typy lidí, kteří na toto tetování chodí. První jsou ti kteří tím překonávají nějaké strachy, většinou z jehel, překvapivě 😀 . Další jsou ti kteří už na sobě mají tetování pěknou řádku a chtějí zažít něco nového. Potom ti kteří chtějí něco historicky věrného a nakonec překvapivě lidé co jdou na první nebo druhé tetování a je to pro ně nějakou formou rituálu.

Kolik lidí jsi už touto metodou tetoval?

Ty jo to netušim, asi by to šlo dopočítat podle fotek které mám uložené. Nebude jich víc než 20.

Jsi jediný, kdo v ČR vyšívá? A v sousedních zemích touto metodou někdo tetuje?

Poslední dobou nemám moc čas to sledovat, zachytil jsem pár zmínek když to chtěl někdo zkoušet, ale pokud vím tak to aktivně v ČR nikdo jiný nedělá. Co se okolních zemí týče tak nejblíže je již zmíněný Colin Dale, který působí v Dánsku a myslím, že je ještě někdo v Anglii.

Co časová náročnost, ve srovnání třeba s klasickým ručním tetováním?

Časová náročnost tam určitě je, víc než u běžného tetování hodně záleží na tetováném místě a popravdě nikdy nejsem moc schopný dopředu odhadnout jak dlouho to bude trvat.

Jsou u této metody časté komplikace při hojeni? A co vypadávání barvy, případná životnost takového tetování?

S hojením je to naprosto bezproblémové. Narozdíl od strojku či ručního tetování nadochází k takovému poškození vrchní vrstvy kůže až na drobné dirky po vstupu a výstupu jehly, takže hojící procesy z větší části probíhají v nižší vrstvě kůže. Na dirkách od jehly se vytvoří malinké stroupečky které za pár dní samy odpadnou.

Jak je to s motivem? Má vyšívání nějaké specifické požadavky na návrh a nebo lze vyšít takřka cokoliv? Nějaká větší vyplněná plocha, taková možnost tu asi není že?

Určitě to má svá specifika, ne všechny motivy jsou vhodné pro tuto techniku, kratší seznam by byl těch které jsou vhodné. Určitě rovnou zapomenout na jakékoli stínování, tato technika je vhodná jen na symboly, znamení, minimalismus, linky atpod. Větší vyplněná plochy by byla na dlouhou dobu a určitě by proces byl hodně nepříjemný, ale pokud by se našel někdo na opravdu velký projekt tak tím určitě nepohrdnu.

Co děláš radši? Klasické tetování a nebo výšivky?

Oboje má něco do sebe. Šití je pro mě mnohem náročnější na koncetraci i fyzicky. Hrozně z toho bolí prsty a když se šije místo s hodně tuhou kůží, tak člověk musí dost zabírat aby jehlu dostal skrz

Jaké se používají nástroje? Jehla je speciální pro tyto účely a nebo se to děla jehlou a nití, kterou šijí třeba doktoři ?

Používám chirurgické jehly, které dnes používají převážně už jen veterináři. Zdravotnictví jde dopředu a s tím i materiály. Začíná být problém sehnat ty správné jehly. Nitě je kapitola sama pro sebe zkusil jsem hodně typů než jsem našel to nejideálnější

Chtěl by jsi vyzkoušet nějaké další techniky tetování?

Chtěl bych vyzkoušet Japonské Tebori, ale v Evropě je velký problém sehnat správné jehly, takže až se dostanu k pájení vlastních jehel tak to určitě vyzkouším.

Děkuji ti za rozhovor, za tvůj čas a hlavně za to, že se snažíš posunout tetování v ČR někam dál.

Facebook – Martin Štuler

Web – Ruční tetování

Instagram – handp0kemadness

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Previous post Asijské motivy od Quang Anh v salónu DA INK
Next post AlerTattoo, salón který svojí prací pomáhá potřebným.