Tattoo runway – 1. díl nutná byrokracie

První díl našeho seriálu tak trochu zasvětíme úředničině. To je totiž paradoxně to první, co by měl řešit každý, kdo uvažuje o tatérské kariéře. Ano, většina tatérů vám řekne, že “kurzy jsou k ničemu”, “nejlíp se naučíte praxí” a “s*r na zákony”. Jo, praxe tě naučí nejvíc, ale na zákony se kašlat moc nedá, že… Proto se teď spolu pojďme podívat na zákon, který se tetování přímo dotýká.

Pokud se chystáte začít věnovat tetování na profesionální úrovni, je pro vás důležitý Zákon č. 455/1991 Sb., doporučujeme přečíst si celý zákon, my se dnes zaměříme konkrétně na tu část, která hovoří o živnosti, což je především jeho příloha č. 5 v níž se dozvíte toto:

 

zdroj: https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/priloha-5-zakon-o-zivnostenskem-1340.html

Ve zkratce jde o to, že k vykonávání tatérské profese musíte splňovat podmínky, které najdete právě ve zmíněném zákoně. Ten, kdo studoval zdravotnickou či kosmetickou školu, má částečně výhodu. Ti ostatní musí před zahájením samotného kurzu tetování absolvovat ještě kurz kosmetický (či zdravotnický, viz. příloha diskutovaného zákona).

To dává smysl, protože při tetování je porušována integrita lidské kůže, jedná se v podstatě o zásah do lidského těla a odpovězte si sami, chtěli byste, aby vám třeba slepé střevo operoval vesnický řezník? Kvalifikovaný tatér zkrátka ví, co dělat v každé situaci, která může při tetování nastat, má správné vybavení studia a pracuje profesionálně. Právě zmíněné kurzy naučí aspirujícího tatéra, jak se správně chovat ke kůži, respektovat zákazníka, vyznat se v hygieně a tak dále.

Bližší informace o rekvalifikačních kurzech se samozřejmě dovíte u těch, kdo je pořádají. Osoby, které mají akreditaci a můžete u nich skládat zkoušku na kvalifikaci “Tatér”, najdete v databázi Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Nutno podotknout, že tyto kurzy jsou placené a ne zrovna levné. To může být jeden z důvodů, proč téměř každý tatér začínal na koleni. A to často doslova na vlastním koleni. Pokud opravdu víte, že je tetování tím, čemu chcete zasvětit svůj život, nebude pro vás investice překážkou. Naopak vám pomůže začít opravdu poctivě pracovat na svém snu. Přečtěte si rozhovory a příběhy tatérů, které najdete na našich stránkách.

Komerční kurzy samozřejmě nejsou jedinou variantou, jak se naučit tetovat, každopádně je to v Česku asi jediná cesta posvěcená zákonem. V zahraničí často funguje o něco zajímavější způsob výuky, kdy se talentovaný člověk může stát takzvaně učněm (apprentice) a učit se řemeslu jako za starých dobrých časů. Skromným názorem autorky je, že je tato možnost rozhodně lepší, pokud se má člověk opravdu naučit profesi. Přecejen, nesetkala jsem se s tatérem, který by mi řekl: “Ano, kurz mě naučil vše a stál za to.” Pokud mezi takové patříte, napište nám, prosím, do komentáře, kde jste kurz absolvovali. budeme se těšit na vaše zkušenosti, rady i postřehy!

Nakonec bychom rádi odpověděli na nejčastější reakce na pilotní článek tohoto seriálu.

Tattoo runway je série článků, které mají za cíl pomoci začínajícím tatérům zorientovat se v legislativě i tattoo světě obecně. Ačkoli je česká tatérská komunita poměrně uzavřená a jen tak nějakou radu ven nepustí, rozhodli jsme se malinko poodkrýt tento závoj pro ty, kdo to  tetováním myslí opravdu vážně. Sama autorka textů se snaží zorientovat v začátcích této krásné profese, vydává se prostřednictvím tohoto seriálu do neprobádaných vod a přináším vám informace, které by sama ráda našla přehledně sepsané na jednom místě.

Pevně věříme, že tento formát nikoho ze zkušených tatérů neurazí. V podstatě jde pouze o souhrn informací, které jsou jinak schované v hloubce internetu, zákonech a nařízeních, a tak s nimi spousta začínajících a nezkušených tatérů nepřijde do styku. Poté se můžeme setkat s neprofesionální prací, špatnou hygienou, čínskými strojky, nesterilními jehlami a závadnými barvami. Jedním z cílů tohoto seriálu je poukázat na nutnost vzdělání v oblasti tetování. Neříkat, že tetovat může každý. Naopak poukázat na to, že je to věda a tetovací jehly nepatří do rukou jen tak někomu.

článek sepsala Rozverná

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Comments

comments