Modifikace v Polsku

Ahoj. Tak hned ze začátku nám můžeš říct něco o sobě. Jak a kdy jsi se k
modifikacím poprvé dostal a něco o salónu, ve kterém pracuješ.

Ahoj. Tělesnými modifikacemi jsem se začal zabývat po 9ti letech profese piercera na plný úvazek. Na jednu stranu mnoho známých hledalo něco nového než jen standardní či extrémní piercingy a na druhou stranu jsem chtěl zkusit něco nového, udělat krok kupředu. První modifikace kterou jsem udělal byla sfakrifikace na sobě. Moje vlastní (autorské) studio jsem otevřel v roce 2010 když jsem se rozhodl, že je čas být nezávislý a je načase, abych přestal být jen zaměstnanec v tetovacím a piercingovém studiu, kde jsem pracoval. Jednoho dne jsem zjistil, že už mám dost šéfa a managera, který rozhoduje co mám dělat, jak a kdy. Pracoval jsem v několika tetovacích a piercinových salónech a to několik let, ale všude mi něco chybělo, tak jsem zaťal zuby, omezil jsem zbytečné výdaje, 1 rok jsem si dával stranou peníze na svůj vysněný salon, takový, jaký ještě v Polsku nebyl. Salon, kde je na prvním místě piercing / modifikace a ne tetování. Po mnohém odříkání vzniklo studio CrM Bodymodifications tzn. první salon v Polsku nabízející tělesné modifikace, který po letech rozšířil tým, ten nastálo tvoří moje žena Monika, zodpovědná doslova za všechno, jako je piercing, objednávky klientů, organizaci práce, školení, hostování atd. Jedním slovem zlatá žena!

Jaká je v Polsku situace v tomto oboru, jsou lidé stále tak konzervativní jako před lety a nebo se krom klasických piercingu začínají už dělat i nějaké těžší modifikace, jako je vyřezávání, splity, implantáty atd? U nás v ČR je situace pořád dost žalostná. Lidi už sice nemají takové negativní reakce na těžké modifikace, jako tomu bylo dřív, ale pořád je o ně malý zájem.

Mohu odpovídat pouze za sebe, za své klienty. Dle mého situace jest velmi dobrá, co se týká modifikací, těžkých modifikací, pro dnešní den mám spoustu klientů z Polska i ze zahraničí, objednávky na měsíc a půl dopředu, nakonec galerie prací na facebooku o něčem vypovídá. Naše země je otevřená modifikacím, popravdě dnes už jen málokdy dělám piercingy, soustředím se na modifikace a jak je vidět nestěžuji si 🙂 Hromada lidí ke mně chodí na “populární” modifikace, jak tomu říkám, čili split jazyka, skarifikace, rekonstrukce uší, genital beading, odstranění blow out, odstraňování (ziarnina), mini subdermální implanáty. Některé modifickace jsem dělal víc než 600x, jiné přes 300x během posledních osmi let.

Omlouvám se, že budu hodně srovnavát, ale kolik je v Polsku zhruba salónů, které tyto těžké modifikace dělají? U nás v ČR vím pouze o dvouch salónech a ty jsou ještě k tomu v jednom městě.

V Polsku kromě mého jsou ještě jen dvě místa (salony piercingu a tetování) kde se dá najít lidi, kteří dělají modifikace, takže jak je vidět, trh je velmi uzavřený.

Děláš i nějaké suspension show nebo workshopy pro veřejnost?

Bohužel, kvůli nedostatku času si mohu dovolit jen 2 uzavřené suspension akce za rok, jedna venku 1.července a jedna v salónu, vždy kolem 6.prosince. Krom toho se svou ženou a partou organizujeme ukázky na tattoo convention nebo soukromých akcích.

Jaká je tvoje oblíbená modifikace, kterou rád děláš?

Těžká otázka, protože se to každým rokem mění, momentálně mám dvě oblíbené modifickace: jedna je urethral reroute (přemístění ústí močové trubice) a druhá je helix slot (to je odstranění chrupavek v uchu).

Teď přejděme k eyeball tattoo. Jak jsi se k tomu dostal a kde jsi vzal potřebné znalosti? Učil jsi se od nějakého profíka a nebo samostudium?

Upřímně? Jsem samouk, je pravda, že jsem se mnohokrát snažil to konzultovat min. s člověkem, který to “vynalezl” a rozšířil, samozřejmě jsem dostal mnoho tipů ale setkal jsem se s odmítnutím pokaždé, když jsem se ptal nějakého modifikátora na školení/stáž/kurz a po tolika letech se nedivím. Mým impulsem k této práci byli známí mé rodiny, kteří takovou modifikaci podstoupili (vězni z dob komunismu, kterým hrozil trest smrti se rozhodli, nechat si tetovat oči, aby byli umístění v psychiatrické léčebně) hodně jsem s nimi hovořil, ptal jsem se na všechno, pak jsem si četl v uzavřených diskuzních skupinách, konzultoval jsem to s modifikátory, kteří se tím zabývají léta, začal jsem cvičit na prasečích očích (díky tati za prasátka) a až po roce zkoušek a proseb stálého zákazníka jsem se rozhodl udělat tento zákrok na “živých očích”.

Kdyby chtěl někdo z ČR přijet do Polska na tento zákrok, kolik je potřeba osobních setkaní skrz konzultace? Předpokládám, že se to nedělá hned na první návštěvě.

V dnešní době stálého a rychlého internetu nejsou hutné konzultace na živo, stačí skype/mail/facebook. Mnoho klientů ze zahraničí to  konzultuje touto cestou 🙂

Jak dlouho zákrok trvá a kolikrát se musí opakovat, než je zabarvení obou očí úspěšně dokončeno?

Každý zákrok je velmi individuální a záleží na mnohých okolnostech, takže se nedá určit přesný čas. Hodně záleží na člověku, který na takový zákrok jde, nejen na mě či mé asistentce/managerce/piercerce/ženě v jednom. Někdo nedokáže být klidný a pak zákrok může trvat s nucenými pauzami dokonce 3h. U jiných stačí 15min na jedno oko.

Co hojení? je člověk na několik dní vyřazen z běžného života a nebo s tím normálně vidí a je potřeba pouze dbát určitých pokynů, nutných k úspěšnému zahojeni?

Vzhledem k anatomii oka hojení je téměř “bleskové” protože oční bulvy se samy čistí. Samozřejmě při každém zákroku je mnoho doporučení a odříkání, nejdůležitější je kapání do očí speciálních preparátů, vyhýbání se kontaktu s pylama, vyhýbání se slunci atd. Hned po zákroku je schopnost vidět trochu horší, oči slzí, víčka jsou oteklá a samy od sebe nutí oči zavírat, takže vidíš úplně jinak, jako pod vodou nebo v mlze. Oko se musí vyčistit, aby byl zrak zase plnohodnotný, trvá to někdy až 2 týdny, proto nedoporučuji tento zákrok řidičům, lidem kteří jsou zodpovědní za kontrolu kvality atd. Pamatujte, já většině lidí, kteří za mnou přijdou tento zákrok rozmlouvám, vždy radím, ať si to ještě 100x promyslí a pak ještě 1000x než si u mě rezervují termín 🙂

Mám tady spoustu dotazů od uživatelů mojí FB skupiny, tak tady jsem vybral pár z nich.

1. může to mít z dlouhodobého hlediska nějaký dopad na zdraví?

Samozřejmě, je to “mladá” modifikace, dlouhodobé následky nejsou známy, proto vždy informuji, že tento zákrok je pouze pro lidi, kteří jsou si VĚDOMÍ RIZIKA a nikdo nezaručí, jaký vliv bude mít pigment na oči za 20, 30 nebo víc let. Proto každý, kdo se ke mně hlásí je o tom informován a prosím, aby si to ještě mnohokrát rozmyslel. Rekordman mi psal každých několik měsíců v průběhu tří let než, zákrok podstoupil 🙂

2. jak dlouho to vydrží? musí se po čase chodit na doplnovaní barvy?

Bohužel, zde zatím nemáme dostatek informací, oficiálně první bulvy byly tetované před 12ti lety, nikdo nevede statistiky jak dlouho barva vydrží bez doplňování, jestli oči stárnou tak jako kůže atd. Nicméně, podle znalostí které jsem nashromáždil o lidksém těle mohu s jistotou říci, že vliv slunečního světla, umělého osvětlení atd. bude způsobovat “blednutí” tetování, takže dřív nebo později bude potřeba nějaká oprava. První takovou modifikaci jsem dělal na začátku roku 2012 a zatím barva je trvalá, nebledne, nic se neděje a není zapotřebí nic opravovat 🙂

3. může to nějak ovlivnit vidění?

Samozřejmě že ano, tato modifikace není ještě zmapovaná, nikdo nezaručí na 100% že je to bezpečný zákrok. Nakonec neexistují 100% bezpečné zákroky a je jedno jestli je to piercing, tetování, modifikace nebo operace, riziko existuje vždy. Ten, kdo zákrok dělá může riziko minimalizovat ale ne redukovat na nulu. Je potřeba s tím vždy počítat, proto i lékaři před každým zákrokem varují a chtějí podepsat souhlas. Musíš pamatovat, že alergie přichází s věkem takže to je další riziko.

4. vpichy se provadí do sclery a nebo i do rohovky? Pokud i do rohovky, tak její zakalení musí mít vliv na vidění.

Osobně dělám injekce pouze do skléry (očního bělma).

5. z čeho je tato barva vyrobena a kde vznikla tato metoda?

Používám chemické pigmenty smíchané s přírodními, nepouživám pigment z blan zvířat/zvířecích očí.

6. kolik barev je možno vytetovat na jedno oko?

Když se podívám na práce lidí, kteří jsou v této oblasti víc zkušení než jsem já, neexistuje omezení. Bohužel u mě se dá jednu oční bulvu zbarvit pouze dvěmi různými barvami, ale časem možná bude lépe, možná začnu nabízet multikolor, ale to ukáže budoucnost. Dnes ale nejsem schopen garantovat, že budu mít multikolor v nabídce a jestli vůbec do toho půjdu.

7. používají se nějaká anestetika?

Když se dívám ve světě, tak ano i ne, osobně velmi zřídka používám anestetika z důvodu problémů s provedením zákroku a možných komplikací po zákroku.

8. kolik to má zhruba lidí u vás v Polsku ?

Mohu odpovědět pouze za sebe, takže mojí práci nosí ve chvíli odpovědi na tvou otázku 29 osob, kteří jsou Poláci, je jedno jestli žijí v Polsku nebo v zahraničí (lidi ze zahraničí nepočítám) ale je potřeba vzít v potaz také lidi, kteří si to nechali dělat u jiných modifikátorů v Evropě. Odhaduje se že lidí na stálo žijících v Polsku, kteří mají eyeball tattoo je cca 40.

9. mohou nastat nějaké komplikace?

Samozřejmě že ano, jak jsem už podotknul výše, je to velmi mladá a VELMI RISKANTNÍ modifikace a její trvalé následky, nejsou zatím známy, počínaje migrací pigmentu, přes vzniku vředů, propíchnutí rohovky, infekce, změny očního tlaku, alergie a také riziko oslepnutí! Proto tato modifikace je pouze pro ROZHODNUTÉ!

10. stalo se už někdy, že měl zákazník trvalé následky po tomto zákroku?

Ano, stává se to a je potřeba mít to na vědomí, nejčastější jsou alergie a migrace pigmentu, jizvy po injekcích atd.

Závěrem bych se rád zeptal, kam by jsi chtěl svoji práci posunout. Máš v plánu v budoucnu nějaké modifikace, na které teď zatím nemáš zkušenosti a nebo prostředky?

Pro dnešní den bych si chtěl hlavně trochu odpočinout, rád bych aby moje manželka Monika, převzala víc povinností v salonu a aby raději než piercing dělala část základních modifikací, to bych byl spokojený. A co se týká snů, na které nemám? Tak pokud mi za rozhovor zaplatíte cca 50 tis dolarů, pak budu moci mít v salonu veškeré subdermální implantáty od Steva Hawortha v každé velikosti 😀 Steve je bezvadnej člověk, mnoho mě naučil, velmi mi pomohl, ale každý rok nabízí milion nových tvarů implantátů a kdybych je chtěl mít v salonu, tak to trochu stojí. No, nerealizovatelný sen, takže budu fungovat jako do teď, čili když se přihlásí zájemce, vybere tvar a velikost a pak to objednám 🙂 Nebo víte co? Můžete mi přát, abych koupil manželce Monice za neocenitelnou pomoc koně od Roleskich, protože bez ní bych nebyl na takové úrovni! Takže pokud máte stranou několik desítek tisíc eur, mohu poskytnout manželčino číslo účtu 😀  Tímto také zdravím tým Grázl Tattoo Studio!

Velice děkuji za rozhovor. Přeju hodně spokojených zákazníků a ať tě práce baví.

Facebook studia

Facebook Conor Piotr Adamski

(za překlad do polštiny a následně do češtiny, děkuji Lu Morana Janglová)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Comments

comments